čiščenje zobnega kamna

Želite imeti lepe in gladke zobe? Vas motijo zobne obloge? Zobni kamen je obloga na zobu, ki se pojavi zaradi nepravilne ustne higiene. Z rednim in pravilnim ščetkanjem in nitkanjem lahko uspešno preprečite nastajanje zobnega kamna. Vsak človek bi si moral zobe umivati zjutraj in zvečer. Večerno umivanje zob je še posebej pomembno, saj s tem odstranimo plak in bakterije, ki so se pojavile čez dan in pripomorejo k nastajanju zobnega kamna. Ščetkati je treba pravilno, vsakemu zobu je treba nameniti dovolj časa, da se ga res temeljito očisti. Elektronske zobne ščetke so pri tem še posebej učinkovite. Po ščetkanju sledi nitkanje in uporaba ustne vode.

Čiščenje zobnega kamna je priporočljivo izvajati redno, saj se lahko v nasprotnem primeru v ustih začnejo pojavljati kakšne druge bolezni, kot je na primer karies, vnetje dlesni ali celo izguba zob. Kako pogosto bi se morali naročiti na čiščenje je odvisno od več dejavnikov, zato je najbolje, da se o tem posvetujete z izbranim zobozdravnikom. Vsekakor pa je priporočljivo, da zobozdravnika obiščete vsaj dvakrat letno in vam po potrebi očisti zobni kamen. Čiščenje zobnega kamna je v osnovi dokaj neboleč postopek, zobozdravnik pa vam lahko ponudi tudi lokalno anestezijo. Za čiščenje so potrebni posebni instrumenti, s katerimi lahko rokujejo le ustrezno usposobljeni zobozdravniki. Z vsakim orodjem se očisti točno določen del ustne votline. Najučinkovitejši so ultrasonični skalerji, ki poleg tega, da odstranijo zobni kamen, odstranijo tudi plak in madeže.

Čiščenje zobnega kamna je zelo pomembno za vzdrževanje ustrezne ustne higiene. Če teg ne delate redno, potem imate lahko težave z različnimi ustnimi boleznimi, kot so vnete dlesni, karies in podobno. Zobozdravniki vam lahko zobni kamen učinkovito odstranijo, zato je priporočljivo, da jih obiščete vsaj dvakrat na leto, po potrebi pa celo večkrat (če se vam na primer zobni kamen nabira zelo hitro).